Crawford County Speedway
Crawford County Speedway
Dig It It's Dirt -- Crawford County Speedway...

Results
Race Results

Crawford County Speedway Race Results, Season Opener

USRA Modified A Feature March  20th. & 21st.

1. #24W Shannon Weese

2. #60 William Gould

3. #CR 7 Richard Crow

4. #1/4 Brandon Hunter

5. #69 Craig Dobson

6. #52 Hank Long

7. #10H Randy Henson

8. #19J John Shoptaw

9. #7 Brian Shultz

10. #47 Melvin Pilcher

11. #11n Gene Nichols

12. 15L Chris Lewis

13. 21P Randy Payne

14. #1 Ronnie Gould

15. #21 Van Gammil

16. #24 Remington Waston

17. #55 Caleb Smith

18. #7J Steven Lewallen

 

USRA Modified B Feature

1. Richard Crowe

2. Brian Shultz

3. Randy Henson

4. Brandon Hunter

5. Remington Watson

6. Craig Dobson

7. Van Gammil

8. John Shoptaw

9.. Caleb Smith

10. Steven Lewallen

11.Randy Payne

12. Willaim Gould

Heat Race Winners

1st. Heat - Hank Long

2nd. Heat- Shannon Weese

3rd. Heat- Randy Payne

 

Grand National A Feature

1. 27 Brandon Mitchell

2. 55 Chuck Smith

3. 13s Jamison English

4. 17M Jeff Metcalf

5. 2 Thurman Blanton

6. 1 Grant Davis

7. 24 Chris Coughran

8. 1P Marshall Penson

9. 52 Roger Carter

10. 7J Justin Crow

11. 76 Bobby Prewett

12. 5G Gene Powell

13. 53s Jesse Sims

14. 32 Neil Kemp

15. Matt Bolton

16. 10-4 Billy Wheeler

17. 12 George Rudy

18. 11 Brent Robertson

 

Grand National B Feature

1. Grant Davis

2. Jeff Metcalf

3. Thurman Blanton

4. Matt Bolton

5. Gene Powell

6. Marshall Penson

7. Chris Coughran

8. George Rudy

9. Bobby Prewett

10. Neil Kemp

11. Roger Carter

12. Brent Robertson DNS

 

Heat Race Winners

1st Heat

Brandon Mitchel

 

2nd. Heat

Billy Wheeler

 

3rd. Heat

Bobby Prewett

 

Street Stock A Feature

1. 34 Remington Watson

2. 76 Bobby Prewett

3. 16R Eddie Rich

4. 2 Jesse Garner

5. 3d Duane Rose

6. 10 Cody Collingsworth

7. 3 Darrell Lingo

8. 00F Devin Foster

9. 8 Robert Wiley

10. 78 James Adams

11. 34y Lucas Yutterman

12. 57 Caleb Odom

13. 9 Eli Dodd

14. 21Jr. Clifton Drummond

15..00 J.P. Harris

16. 111 Randall Irvin

17. 67 Jim Odom

18. 72 John Garner

19. 2L Clifton Lingo DNS

 

Street Stock B Feature

1. Jesse Garner

2. Cody Collingsworth

3. J.P. Harris

4. Darrell Lingo

5. James Adams

6. Caleb Odom

7. Bobby Prewett

8. Eddie Rich

9. Randall Irvin

10. Devin Foster

11. Jim Odom

12. John Garner

 

Street Stock Heat Winners

1st. Heat Lucas Yutterman

2nd. Heat Remington Watson

3rd. Heat J.P. Harris

 

Late Model A Feature

1. 19S Kanyan Methvin

2. 14C Camden Perry

3. 11d Hunter Dunn

4. 7K Jack Kirby

5. 15L Chris Lewis

6. 49 Paul McAllister

7. 04 Brent Raulston

8. 00 Jesse Poole

9. 36 Chris Turner

10. 34 Remington Watson

11. 55 Donald Morris

12. 29 Boyd Black

13. 85 Danny Reeves

14. 5X Randall Griffin

15. 181 Chad Williams

 

Late Model Heat Race Winners

1st. Heat

Brent Raulston

2nd. Heat

Kanyan Methvin

3rd. Heat

Camden Perry

.

360 E Modified

1. 66A Adam Hardin

2. 17 Roy Long

3. 4 Lon Ellenburg

4. R1 Ramon Sambranon

5. 05 Jimmy Nicholas

6. 27 Andy Davis

7. 10 Gene Powell

8. 4960 Kaydan Menasco

9. 6 Jeff Metcalf

10. 2 Will Aycock

11. 12 Randall Hardbarger

12. 311 Wayne Jones

 

E Modified Heat Race Winners

1st. Heat

Jeff Metcalf

2nd.. Heat

Adam Hardin

Mini Stock Feature

1. ! Rusty Lemonier

2. 81 Johnny Gregory

3. F18 Johnathan Ferrari

4. 11B Jason Belt

5. 000 Stan Lewis

6. 88 Kevin McSperrit

7. 6T Chris Tuck DQ; Too Light

 

Mini Stock Heat Race Winner

1.    Chris Tuck

 

Front Wheel Drive Feature

1. 919 James Poe

2. 777 Brian White

3. 31 Skylar White

4. 73 Corey Howell

5. 19 Taylor Parker

6. 173 Shannon Powell

7. 42 Chris Beard

8. 30s Susan Payne

9. 4 Tom Paulson

10. 23H Chris Hopkins

FWD B Feature

1. James Poe

2. Corey Howell

3. Shannon Howell

4. Taylor Parker

5. 23H Chris Hopkins

 

Heat Race winner

1.Brian White

Time Trials Results. March 20th. 2015
Fast Over all time.
USRA Modified driver Hank Long, Stilwell, OK.
52 Hank Long 17.026
60 William Gould 17.109
11N Gene Nicholas 17.181
24W Shannon Weese 17.251
47 Melvin Pilcher 17.315
1 Ronnie Gould 17.321
15L Chris Lewis 17.375
7J Richard Crowe 17.948
CR7 Steven Lewallen 17.951
19J John Shoptaw 18.039
34 Remington Watson 18.153
1\4 Brandon Hunter no time.

Grand National 
17M Jeff Metcalf 17.448
55 Chuck Smith 17.706
27 Brandon Mitchell 17.925
10`4 Billy Wheeler 18.029
12 George Rudy 18.306
53s Jess Sims 18.346
13s Jamison English 18.379
1 Grant Davis 18.476
7J Justin Crow 18.477
2 Thurman Blanton 18.701
5G Gene Powell 18.743
52 Roger Carter 18.78
24 Chris Coughran 19.07

360 E Modified 
6 Jeff Metcalf 17.239
5 Jimmy Nicholas 17.319
R1 Ramon Sambrano 17.476
66A Adam Hardin 17.734
17 Roy Long 18.21
4960 Kayden Menazco 18.319
12 Randall Hardbarger 18.373
4 Lon Ellenbarg 18.53
27 Andy Davis 18.925
311 Wayne Jones No Time

Street Stock 
8 Robert Wiley 19.113
2 Jesse Garner 19.265
34 Lucas Yutterman 19.432
34 Remington Watson 19.466
3d Duane Rose 19.57
21Jr Clifton Drummond 19.64
10 Cody Collingsworth 19.659
2L Clifton Lingo 19.725
9 Eli Dodd 21.711
72 John Garner 22.165
57 Caleb Odom 22.187
67 Jim Odom 22.851

 

 





PH: 479 - 632-2749 - 479-632-4450 - 479-632-7201 Track 479-474-1942
Home | Find Us! | Race Results | Pictures | Subscribe
Schedule | Special Events | Points | Rules | Weather
© 2008 Crawford County Speedway | Web - Site Comments | Development by tkporter.com
TOP POINTS
360 E Modified
62 Adam Hardin, Clarksville
57 Lon Ellenburg, Lincoln, AR
31 Roy Long, Stillwell
30 Raymond Sambrano, Springdale
26 Jimmy Nicholas, Lowell, AR.
Front Wheel Drive
53 Skylar White, Mt. Burg
42 Susan Payne, Cedarville
35 Chris Hopkins, Muldrow
31 Brian White, Mt. Burg
28 James Poe, Gravette, AR
Grand National
62 Thurman Blanton, Bonanza
62 Grant Davis, Muldrow
60 Roger Carter, Cedarville
56 Marshall Penson,Van Buren
55 Bobby Prewett, Muldrow
Mini Stock
49 Johnny Gregory, Alma
48 Russ Lemonier, Chester
46 John Ferrari, Van Buren
40 Chris Tuck, Alma
25 Bobby Mulkey, Alma
Street Stock
60 H. Duane Rose, Mulberry
57 Cody Collingsworth, Rudy
53 Darrell Lingo, Ozark
39 Remington Watson, Rudy
38 Bobby Prewett, Muldrow
USRA B Modified
25 Lester Weese, Van Buren
USRA Modified
100 Shannon Weese, Van Buren
95 William Gould, Calera, OK.
91 Richard Crowe, Centerville
87 Brandon Hunter, Alma
84 Craig Dobson, Hulbert